Strona główna
Oferta
Porady
Ciekawostki
Kontakt
 
 
 

Porady dotyczące popularnych kwiatów doniczkowych

 

 


 

Alokazja / Alocasia vetchii

Rośliny z rodzaju Alocasia pochodzą z Archipelagu Malajskiego. Rośliny te wymagają silnego lecz rozproszonego światła. Zbyt ostre słońce powoduje żółknięcie liści, które dodatkowo tracą charakterystyczny połysk. Temperatura powietrza nie powinna nigdy spaść poniżej 16-18ºC. Alokazja najlepiej rośnie w temp.23-28ºC.  Zimą przetrzymujemy ją w pomieszczeniu o temp.18-20ºC.   Podłoże dla tych roślin powinno być żyzne, lekkie, bogate w próchnicę, lekko kwaśne. Liście rośliny należy spryskiwać miękka, letnia wodą, aby nie żółkły i nie wysychały.

 

Szkodniki:
Przędziorek - liście żółkną, na ich spodniej stronie znajduje się delikatna pajęczynka - szkodniki zmywamy z liści szorstką gąbką nasączoną wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Liście dokładnie spłukujemy wodą.
Wełnowiec - u nasady ogonków liściowych pojawia się biała, lepka substancja - larwy otoczone lepka wydzieliną usuwamy ostro zakończonym patyczkiem, miejsce żerowania przemywamy spirytusem i spłukujemy czystą wodą. 


Anthuirum / Anthurium andreanum

Istnieje ok. 500 gatunków Anthurium, pochodzących głównie z Kolumbii w tropikalnej Ameryce Środkowej. Dla tej rośliny ważna jest stała temperatura, zwłaszcza w zimie. Konieczne jest usytuowanie tej rośliny w miejscu dobrze nasłonecznionym. Nie wolno dopuszczać do ostrego spadku temperatury w nocy. W lecie podlewamy co najmniej 2 razy na tydzień, a zimą tylko raz. Najlepsza jest woda z opadów. Konieczna jest wysoka wilgotność powietrza. Stawia się doniczkę na mokrych kamykach lub umieszczamy w doniczce zewnętrznej z wilgotnym mchem lub torfem. Codziennie zraszamy woda. Bardzo ważne jest zastosowanie właściwej mieszanki. Można użyć ziemi torfowej z dodatkiem rozdrobnionego torfowca na 3 części ziemi.Pasożyty:
Wełnowce - białe wełniane plamki na spodzie i w kątach liści - usuwa się tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskiwać malationem bądź też insektycydem systemicznym.
Grzyby chorobotwórcze - brunatne plamy na liściach- spryskuje się liście fungicydem systemicznym.
Liście żółkną, opadają w zimie - zbyt zimno i mokro. Należy umieścić w miejscu cieplejszym i przewiewniejszym.
Liście suche, papierowe, niekiedy żółknące - roślina ma zbyt sucho, należy zwiększyć wilgotność powietrza. 


Begonia / Begonia sp.

Znanych jest ok. 1200 gatunków begonii. Podzielone są na trzy grupy: begonie o ozdobnych kwiatach, begonie krzewiaste i begonie o ozdobnych liściach. Obok gatunków miniaturowych istnieją potężne, prawie 2-metrowe gatunki. Begonie potrzebują światła silnego, lecz rozproszonego. Niektóre gatunki dobrze rosną w półcieniu, ale żadne nie lubią bezpośredniego słońca. Ostre światło powoduje zwijanie się i żółkniecie liści. Begonia nie lubi gwałtownych zmian temperatury. Rośliny te hoduje się na podłożu lekkim, przepuszczalnym- podłoże próchnicze o kwaśnym odczynie. Na dno doniczki kładziemy warstwę drenażu. Begonii nie należy przelewać, wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Zimą zwiększa się wilgotność powietrza ze wzgl. na wysuszające działanie grzejników.Szkodniki:
Mączniak właściwy - na liściach pojawia się biało szary nalot. Chorobie sprzyja nadmierne podlewanie. Roślinę trzeba usunąć z mieszkania.
Przędziorek - liście żółkną, lekko zawijają się, na ich dolnej stronie widoczna jest pajęczynka. Begonie opryskujemy środkiem chemicznym, silnie zaatakowana roślinę wyrzucamy.
Jeżeli liście żółkną i zasychają na brzegach, opadają - zbyt suche powietrze i zbyt wysoka temperatura.
Należy zwiększyć wilgotność powietrza, roślinę przenosi się w chłodniejsze miejsce.
Liście bledną, pojawiają się na nich suche, brązowe plamy - zbyt silne słońce powoduje poparzenia.
końce pędów wyginają się i liście trąca intensywne zabarwienie - za mało światła. 
 


Bluszcz / Hedera Helix

Znanych jest tylko 7 gatunków, a tylko dwa są uprawiane w mieszkaniach, są to: Hedera helix - bluszcz pospolity oraz Hedera canariensis. Bluszcz lubi dużo światła, ale silne nasłonecznienie może spowodować odbarwienia na liściach. Może rosnąć nawet w miejscu słabo oświetlonym. Łatwo się przystosowuje do różnych warunków. Dla roślin uprawianych w mieszkaniu temperatura zimą nie powinna być niższa niż 7ºC. Lubi chłód, temperaturę nie wyższą niż 15ºC. Gdy jest cieplej też będzie rosła pod warunkiem codziennego spryskiwania. Nie lubi nadmiaru wody, latem zależnie od pogody wystarczy podlać 1-2 razy w tygodniu, a zimą raz w tygodniu lub rzadziej. Należy ją zraszacz 1-2 razy tygodniowo lub wstawić doniczkę do podstawki z wodą i żwirem lub kamykami. Najlepsze podłoże to ziemia gliniasta lub ziemia torfowa.Szkodniki:
Odmiany pstrolistne zielenieją - przenawożenie rośli i brak światła.
Należy ograniczyć dokarmianie i ustawić roślinę w miejscu dobrze oświetlonym
Liście stają się jaśniejsze latem - zbyt silne bezpośrednie nasłonecznienie.
Należy przestawić roślinę w miejsce bardziej ocienione
Liście czarnieją - zalanie rośliny, Należy pozwolić ziemi nieco przeschnąć, potem podlewać rzadziej
Liście zasychają - zbyt gorąco i zbyt sucho, należy obniżyć temperaturę i codziennie spryskiwać
Liście żółkną, od spodu z pajęczyną - przędziorki na które bluszcze są bardzo podatne.
Należy opryskać malationem lub innym insektycydem o działaniu systemicznym.
Należy obniżyć temperaturę i zwiększyć wilgotność powietrza przez codzienne spryskiwanie
Srebrne plamy na liściach - przylżeńce, należy opryskać pyretrum
Liście zdeformowane, lepkie, z zielonymi owadami - mszyce.
Należy opryskać pyretrum lub insektycydem systemicznym.
Liście odbarwiają się, na dolnej ich stronie i na pędach brązowe tarczki - tarczniki.
Należy usuwać je pojedynczo tamponem zamoczonym w denaturacie lub opryskać insektycydem systemicznym.
Na liściach czarny nalot grzybni - choroba wywoływana przez grzyby sadzaki.
Zwykle atakuje rośliny opanowane przez szkodniki. Należy usunąć chore liście. 


Cissus / Cissus

Cissus jest jednym z nielicznych rodzajów z rodziny Vitaceae, z których wywodzą się rośliny pokojowe. Znanych jest ok.200 gatunków w obrębie rodzaju Cissus, lecz tylko 3-4 są powszechnie uprawiane. Cissusy lubią wystawę północną lub wschodnią, nie tolerują bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalna temperatura to: w lecie- 18-21ºC, w zimie 12-16ºC. W lecie podlewa się Cissusa 2 razy w tygodniu, ale sprawdzamy przedtem wilgotność ziemi. Nadmiar wody wywołuje brunatne, papierowo cienkie plamy na liściach. W zimie podlewa się roślinę co 14 dni. Korzystnie wpływa w lecie zraszanie roślin raz na tydzień oraz ustawienie doniczki na kamykach w podstawce z wodą. Cissus discolor trzeba zraszać codziennie.Szkodniki:
Przędziorek - liście żółtawe z delikatna pajęczynką na spodzie.
Należy zastosować derris, malation lub insektycyd systemiczny, można zwiększyć wilgotność powietrza,
Mszyce - liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami - opryskać pyretrum lub insektycydem systemicznym.
Jeżeli liście są brunatne - występują papierowe cienkie plamy na liściach, a liście opadają to należy ograniczyć podlewanie i przesuszyć ziemię,
Liście podsychają i kurczą się - roślina ma zbyt gorąco i sucho- należy przestawić roślinę w chłodniejsze miejsce oraz podlewać i zraszać roślinę systematycznie,
Zahamowanie wzrostu, liście opadają - roślina ma zbyt zimno, należy przenieść ja w cieplejsze miejsce,
Liście słabo wybarwione i brak przyrostów na wiosnę - wymaga nawożenia. 


Difenbachia / Diffenbachia

Jest rośliną o ozdobnych liściach , pochodzącą z Brazylii. Difenbachie mają duże, szerokie liście o charakterystycznym , oryginalnym różnobarwnym rysunku, różniącym się u różnych gatunków Difenbachie lepiej znoszą miejsca półcieniste niż inne rośliny prostolistne . Sok Difenbachi jest uważany za silnie trujący; gdy nieco soku dostanie się do ust język nabrzmiewa, co może spowodować uduszenie. Po wszelkich zabiegach przy roślinie należy umyć dokładnie ręce. Difenbachia lubi światło, ale nie musi stać przy oknie. Optymalna temperatura dla tej rośliny wynosi 15-18ºC. Najlepsza do podlewania jest woda deszczowa. Na wiosnę i w lecie podlewamy obficie 2-3 razy w tygodniu. W zimę utrzymujemy ziemię lekko wilgotną. Co 2-3 tygodnie myjemy liście gąbką podtrzymując ręką , ponieważ łatwo je obłamać. Roślina rozmnaża się przez sporządzenie sadzonki z wierzchów pędów, bądź z fragmentów łodygi długości ok. 8 cm. Wszystkie czynności dotyczące przesadzania lub rozmnażania rośliny wykonujemy w rękawiczkach. Difenachia jest rośliną długowieczną, wymaga gleby lekkiej przepuszczalnej o dużej zawartości torfu i PH 5,7-6,8.Choroby nieinfekcyjne :
Roślina słabo rośnie, na dole liście zaczynają żółknąć. Przyczyną choroby jest zbyt niska temperatura podłoża lub jego zalanie. Należy podnieść temperaturę powietrza w pomieszczeniu i ograniczyć podlewanie.
Powierzchnia liścia staje się zielona. Przyczyną jest zbyt mała ilość światła .Roślinę należy przenieść do jasnego miejsca, ale nie wystawiać na bezpośrednie działanie światła. 
Na ogonkach i liściach przy nasadzie tworzą się korkowate narośla.
Przyczyną jest niedobór światła przy dużej wilgotności powietrza.Chororby infekcyjne:
Na liściach pojawiają się koncentrycznie ułożone plamy.
Chore rośliny usuwać i niszczyć.

Szkodniki:
Na górnej stronie liści powstają mozaikowate przebarwienia (pędziorek chmielowiec)
Po wykryciu form ruchomych pędziorka opryskać dwukrotnie (Vetimec 018EC, Talstar100EC, Nissoum 050EC)
W kątach liści i na ogonkach oraz dolnej stronie żerują larwy i samice.
Po wykryciu szkodnika roślinę należy spryskać 2-krotnie co 14 dni preparatem Actellic 500, innym na metomylu. 


Dracena

Jest ich ok. 40 gatunków podobnych do palm, występujących w Afryce i Azji. Są one bardzo popularnymi, dość wytrzymałymi roślinami pokojowymi znoszącymi różne temperatury. Draceny potrzebują dużo światła do dobrego ubarwienia liści, jednak należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach południowych. Draceny lubią dość wysoką temperaturę 18-21ºC, znoszą jednak jej spadek do 13ºC pod warunkiem ograniczenia podlewania. Max temperatura w lecie wynosi 24ºC. W lecie podlewamy umiarkowanie, 1-2 razy, a zimą raz na tydzień. Nigdy nie pozwalamy roślinie stać w wodzie lub całkowicie wyschnąć. Dobrze działa zraszanie roślin 2 razy w tygodniu, byle nie przy bezpośrednim nasłonecznieniu. Najlepszym podłożem dla draceny jest ziemia gliniasta lub torfowa.Szkodniki:
Dolne liście opadają - zbyt sucho i gorąco. Należy podlać i zraszać
Liście blakną - za mało światła, należy przestawić w miejsce lepiej oświetlone
Liście odbarwione, brunatne tarczkowate owady na spodzie liści na łodydze - tarczniki. Należy usuwać poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskać malationem bądź insektycydem systemicznym
Liście pożółkłe z pajęczynką na spodzie - przędziorek. Należy zastosować derris, malation lub insektycyd systemiczny, Należy zwiększyć wilgotnośc powietrza
Na liściach brązowe plamy z szarym nalotem - plamistość spowodowana przez grzyby pasożytnicze.
Roślina zrzuca liście i nie rośnie - za zimno, należy ją przenieść w cieplejsze miejsce
Roślina wiotczeje, liście gniją, mogą też gnić korzenie - za mokro,
Należy pozwolić roślinie przeschnąć, dopóki nie odzyska zdrowia, potem podlewać rzadziej
Młode liście małe i zniekształcone, brak przyrostu na wiosnę - wymaga nawożenia 


Fikusy, Figowce / Ficus innendijkii, Ficus beniamina

Najbardziej popularnym gatunkiem figowca uprawianym w mieszkaniach był do tej pory figowiec sprężysty (Ficus elastica). Ostatnio jednak ustąpił on miejsca swoim mniej znanym krewnym, takim jak Ficus benjamina, Ficus pumila czy Ficus nitida. Figowce należą do rodziny morowatych (Moraceae). Na świecie żyje ich ok.2000 gatunków. Rośliny tego gatunku najlepiej rosną w świetle silnym, ale rozproszonym. Tolerują lekki cień. Ustawione w miejscu silnie zacienionym przestają rosnąć i gubią liście. Nie lubią bezpośredniego, ostrego słońca, zwłaszcza latem. Wymagają cieniowania w godzinach południowych. Dla figowców najkorzystniejsza jest temp.21-25ºC w ciągu dnia, zaś nocą o 2-3 stopnie niższa. Wyższa temperatura przyspiesza wzrost, ale należy wówczas zwiększyć wilgotność powietrza. Gdy powietrze jest suche i ciepłe, liście żółkną. Roślina jest bardzo wrażliwa na mróz. Rośliny te podlewa się umiarkowanie i regularnie. Ziemia w doniczce pomiędzy kolejnymi podlewaniami powinna przeschnąć z wierzchu. Zima podlewamy rzadziej, lepiej jest lekko przesuszyć ziemię, niż doprowadzić do zalania korzeni. Roślina lubi wilgotne powietrze i wymaga częstego zraszania miękka wodą. Podłoże musi być żyzne i przepuszczalne. Najlepiej rośnie w mieszaninie ziemi ogrodowej z ziemi liściowej, torfem oraz gruboziarnistym piaskiem w równych proporcjach. Na dnie doniczki kładziemy warstwę drenażu.Szkodniki:
Tarcznik- na liściach oraz pędach pojawiają się brunatne, suche tarczki- szkodniki usuwa się ostrym patyczkiem, miejsce żerowania przemywa się spirytusem i wodą. Zabieg powtarzamy.
Wełnowiec- w kątach liści oraz na nerwach pojawiają się skupiska białej, lepkiej substancji, roślina przestaje rosnąć- silnie zaatakowane liście usuwamy, pędy przycinamy, usuwamy szkodnika, miejsce żerowania przemywamy spirytusem i spłukujemy wodą.
Przędziorek- liście nieregularnie żółkną, od spodu pojawia się na nich pajęczynka- liście zmywamy z obu stron woda z odrobina płynu do mycia naczyń, dobrze spłukujemy. Zabieg powtarzamy aż do skutku.
Pędy wyciagaja się, liście drobnieją, trąca zielony kolor- niedobór światła. Roślinę przenosimy w lepiej oświetlone miejsce. Zniekształcone pędy skracamy.
Końce liści zasychają- zbyt suche powietrze. Spryskujemy liście miękką, letnią wodą. Doniczkę ustawiamy na kamykach często polewanych wodą.
Dolne liście brunatnieją i opadają, ziemia w doniczce jest mazista- przelane podłoże. Należy przestać podlewać. Gdy ziemia przeschnie, roślinę przesadzamy do świeżego podłoża. 


Frizea lśniąca

Znanych jest ok. 100 gatunków frizeii. W dobrym oświetleniu kwiaty i liście mają intensywniejsze barwy. Jednak w miarę możliwości należy osłaniać przed bezpośrednim, silnym nasłonecznieniem. Rośliny te najlepiej znoszą temperaturę 18-21ºC zimą, a latem, normalną temperaturę pokojową, max 27ºC. Ziemia powinna być stale wilgotna. Latem należy podlewać 3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy. Środek rozety powinien być wypełniony wodą, z wyjątkiem okresu wyrastania kwiatostanu, który w wodzie gnije. Jeżeli temperatura zimą spadnie poniżej polecanej, należy przestać wlewać wodę do rozety. Do podlewania należy używać letniej wody bezwapniowej. Frizea lubi wilgotne powietrze, należy ustawić doniczkę na wilgotnych kamykach lub w pojemniku z wilgotnym torfem. Odpowiednia jest przewiewna i lekka ziemia torfowa. Konieczny jest dobry drenaż.Szkodniki:
Wierzchołki liści brązowieją, schną i marszczą się - zbyt sucho, należy podlewać więcej i codziennie spryskiwać
Liście zwiędnięte z pajęczynką od spodu - przędziorki.
Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym, należy zwiększyć wilgotność powietrza
Rozeta zamiera - zjawisko naturalne po kwitnieniu, należy rozmnożyć roślin przez oddzielenie odrostów
Kwiatostan wyrósł ale gnije - zbyt dużo wody w lejku przy niskiej temperaturze. Rośliny raczej nie da się uratować.
Wylej wodę z lejka i jeśli roślina odżyje, przestaw ją w cieplejsze miejsce. 


Geranium / Pelargonium sp.

Właściwa nazwa tej rośliny to Pelargonium Graveolens. Kwiat ten potrzebuje dużo słońca. Uprawiana w cieniu wyciąga się i słabiej pachnie, gdyż produkuje mniej olejku eterycznego. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Zimą wymaga obniżonej 3-5ºC temperatury. Uprawiana bez okresu spoczynku traci charakterystyczny pokrój. W okresie intensywnego wzrostu podlewamy roślinę, tak by cała bryła korzeniowa była wilgotna, po czym pozwalamy ziemi lekko przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Nadmiar wilgoci w doniczce szkodzi bardziej niż jej okresowy brak. Zimą podlewanie ograniczamy, nie dopuszczając do silnego przeschnięcia korzeni. Jeżeli roślinie nie możemy stworzyć warunków do zimowania, podlewamy w miarę potrzeby. Całkiem dobrze znosi suche powietrze. Dobrze rośnie w każdej, żyznej ziemi ogrodowej. Lubi mieszanki bardziej zwięzłe, z domieszką gliny oraz piasku. Źle rośnie w wilgotnym podłożu.

 

Choroby:
Pędy i ogonki liściowe silnie się wydłużają, bledną - za mało światła.
Roślinę trzeba przenieść w lepiej oświetlone miejsce, wybiegnięte pędy usuwamy
Dolne liście żółkną mimo właściwego oświetlania - za dużo wilgoci w doniczce, przelane korzenie nie mają powietrza. Przestajemy podlewać, a gdy ziemia przeschnie, przesadzamy roślinę do nowego podłoża
Liście wydłużają się, żółkną i zasychają - zjawisko typowe zwłaszcza zimą, gdy trzymamy pelargonię w ciepłym, słabo oświetlonym pomieszczeniu. Roślinę przenosimy do chłodnego i jasnego pomieszczenia
Podstawa pędu brunatnieje, zagniwa, a po pewnym czasie pokrywa się szarym nalotem - szara pleśń.
Choroba pojawia się najczęściej na roślinach podlewanych bez umiaru, ustawionych w ciemnych i nieprzewiewnych miejscach. Silnie porażone egzemplarze musimy wyrzucić
Końce sadzonek czernieją i miękną- zgorzel spowodowana atakiem grzybów.
Chore sadzonki niszczymy, zdrowe przenosimy do świeżego, niezbyt wilgotnego podłoża
Liście zwijają się, żółkną, na spodzie znajduje się delikatna pajęczynka, roślina przestaje rosnąć - przędziorek.
Silnie zaatakowane rośliny przycinamy parę centymetrów nad brzegiem doniczki i przesadzamy.
W razie konieczności stosujemy preparat prędziorkobójczy
Wokół liści fruwa dużo białych, małych muszek, zwłaszcza gdy roślinę poruszymy - mączlik.
Odcinamy zaatakowane pędy.
Czasami skuteczne są silne prysznice, które wykonujemy regularnie, aż do całkowitego przepędzenia szkodnika
Na pędach, ogonkach liściowych widoczne małe, brunatne zgrubienia - misecznik.
Najlepiej od razu całą roślinę usunąć z mieszkania, gdyż walka z tym szkodnikiem jest długa i przeważnie nieskuteczna. 


Guzmania

Znanych jest 80-90 gatunków, znalezionych gł. W Indiach Zachodnich oraz południowo-zachodniej Ameryce Południowej. Guzmanie lubią stanowiska dobrze oświetlone, ale latem należy je chronić przed silnym nasłonecznieniem. Najlepsza temperatura zimą to 15-18ºC, latem 18-24ºC. Gdy temperatura spada, roślina może gnić u podstawy. Max temperatura latem może wynosić 27ºC ale wówczas konieczna jest wysoka wilgotność powietrza. Latem należy podlewać często, 2-3 razy w tygodniu. Zimą raz w tygodniu. Najlepsza jest miękka woda deszczowa. Środkowy lejek utworzony przez liście należy napełniać wodą do 2,5 cm głębokości. Latem trzeba zraszać często, możliwie codziennie. Najlepszym podłożem jest dobra ziemia torfowa z dodatkiem mchu torfowca.

 

Szkodniki:
Dolne liście zasychają i brązowieją - roślina potrzebuje wody, należy ją podlewać obficie, ale nie przelewać.
Po kwitnieniu roślina zamiera - zjawisko normalne dla ananasowatych, jeśli roślina jest zbyt niska zaczynają wyrastać odrosty
Czubki liści brązowieją - zbyt niska wilgotność powietrza. Należy spryskiwać codziennie, wstawić roślinę do większej doniczki wypełnionej wilgotnym torfem
Liście zdeformowane, lepkie z zielonymi owadami - mszyce.
Rośliny czernieją i gniją od podstawy - przelanie, należy pozwolić ziemi przeschnąć, co jednak nie gwarantuje powrotu rośliny do zdrowia.


Hibiskus, Ketmia / Hibiscus rosa-sinensis

Odmian kwiatowych tej rośliny istnieje już nieskończona liczba. Hibiskusy to rośliny zarówno zielone, jak i krzewiaste. Wiele z nich to rośliny użytkowe. Hibiskus rośnie wolno, za to silnie się rozkrzewia. Gałązki wydłużają się o 5-6 cm w ciągu roku. Chcąc mieć ładnie wybarwione liście, roślinę musimy ustawić w silnym, ale rozproszonym świetle. Bezpośrednie słońce powoduje żółknięcie liści, które dodatkowo się marszczą i zwijają ,a ich delikatne białe brzegi zasychają. Ustawiona dalej od okna wprawdzie straci część barwnych plam, ale ciągle będzie bardzo dekoracyjna. Przez cały rok roślina dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Wyższa temperatura sprzyja szybszemu wzrostowi, ale nadmiernie wydelikaca liście. Zimą możemy ją przenieść do chłodniejszego pomieszczenia, ale roślina nie może stać na parapecie nieszczelnego okna. Roślinę podlewamy regularnie, tak żeby ziemia w doniczce była stale wilgotna. Niedobór wody objawia się natychmiastowym więdnięciem liści. Wprawdzie roślina wraca do siebie po podlaniu, ale każde kolejne zaniedbanie powoduje opadanie części liści. Hibiscus jest wrażliwy na zbyt suche powietrze, którego wilgotność zwiększamy zwłaszcza zimą. Lubi zraszanie wodą. Najlepszym podłożem jest mieszanina żyznej ziemi inspektowej z darniową, do której dodajemy torfu oraz gruboziarnistego piasku. Na dno dość obszernych doniczek kładziemy warstwę dreanażu.

 

Szkodniki:
Liście tracą różowo białe plamy - za mało słońca, zbyt silne nawożenie azotowe.
Roślinę ustawiamy w lepiej oświetlonym miejscu
Końce liści zasychają, zwijają się żółkną - zbyt silne światło.
Roślinę ustawiamy w lekko ociemnionym miejscu, podnosimy wilgotność powietrza
Liście żółkną i opadają - efekt nieregularnego podlewania.
Unikamy zalewania ziemi w doniczce oraz nie dopuszczamy do zbyt silnego przeschnięcia bryły korzeniowej
Młode liście są blade, jedynie nerwy mają żywo zieloną barwę niedobór składników pokarmowych lub zbyt ciasna doniczka. Roślinę przesadzamy do żyznego podłoża lub podlewamy nawozem szybko działającym
na końcach pędów pojawiają się gromadnie małe owady, liście zwijają się i deformują
Mszyce - Szkodniki przepędzamy silnym strumieniem wody.  Zabieg powtarzamy w miarę potrzeby.
Mocno zniekształcone liście usuwamy
W kątach liści zauważamy biały, lepki w dotyku, watowaty nalot - wełnowiec.
Lepką substancję wraz z ukrytym w niej szkodnikiem usuwamy patyczkiem.
Miejsce żerowania przemywamy spirytusem i spłukujemy wodą.
Silnie zaatakowane rośliny wyrzucamy.


Kaktus

Wielkość kaktusa zależy od jego gatunku. Są to rośliny wolno rosnące , niektóre w ciągu roku przyrastają niemal niezauważalnie. Okres kwitnienia przypada na wiosnę i lato. Kwiaty żyją przeważnie jeden dzień. Potrzebują dużo światła, najlepiej rosną na parapecie okiennym w pełnym słońcu. Latem potrzebują więcej podlewania, 2-3 razy w tygodniu, natomiast zimą raz w miesiącu. Lubią suchą, gorącą atmosferę. Latem spryskujemy je raz w miesiącu dla oczyszczenia rośliny. Długość życia kaktusów jest praktycznie nie ograniczona, jeśli tylko roślina nie zostanie zalana zimą.
Roślina bardzo łatwa w hodowli nawet dla początkujących ogrodników.

 

Choroby:
Roślina czernieje i gnije od spodu.
Zalanie korzeni, zwykle kończy się źle. Jeśli gnije inna część niż podstawa, można ją odciąć i zasypać siarką.
Roślina przebarwia się, więdnie i zamiera. Szkodniki korzeniowe.
Zalej korzenie roztworem malationu o stężeniu używanym do opryskiwania.


Kalanchoe / Kalanchoe blossfeldiana

Pięknie zabarwione i długo pozostające na roślinie kwiaty kalanchoe pojawiają się zimą gdy wszystko wokół szarzeje. Roślina ta zimą potrzebuje dużo światła, najlepiej ustawić roślinę na parapecie okna południowego. Latem powinna stać w miejscu osłoniętym przed nasłonecznieniem w godzinach południowych. Najlepiej rośnie, jeśli zimą zapewnimy temperaturę 10-15ºC, w mieszkaniu powinna stać z dala od grzejników. Latem max temperatura 27ºC. Podlewaniu należy poświęcić sporo uwagi, gdyż kalanchoe łatwo gnije. Należy je podlewać tylko wówczas, gdy ziemia wyraźnie przeschnie, czyli co 10-14 dni zimą i co 5-6 dni latem. Nie wolno spryskiwać. Jeśli powietrze jest suche należy wstawić doniczkę do większej, wypełnionej wilgotnym torfem. Lepiej znosi suche powietrze niż większość roślin ozdobnych. Najlepszą ziemią jest ziemia gliniasta.

 

Szkodniki:
Na liściach czerniejące, jasno obrzeżone plamy - mączniak.
Należy opylić również kwiaty siarką i zwiększyć przepływ powietrza.
Nie wolno pozwolić, aby woda pozostawała na liściach
Po kwitnieniu wyrastają tylko drobne liście - wymaga przesadzenia.


Kroton / Codiaeum

Jest to jedna z najbarwniejszych roślin pokojowych. Kroton im ma lepsze światło tym żywsze jego ubarwienie liści. Znosi nawet bezpośrednie światło słoneczne , w tych warunkach nie wolno zraszać liści. Podstawowym warunkiem jest utrzymanie stałej temperatury. W zimie ok. 15ºC , kroton wytrzymuje temperaturę do 27ºC. W lecie podlewamy 2-3 razy na tydzień , utrzymując dobrą wilgotność ziemi i nigdy nie pozwalając jej przeschnąć .W zimę podlewamy co 4-5 dni, należy używać letniej wody. Roślina lubi codzienne zraszanie po przez które zostaje czyszczona .Roślinę najlepiej należy przesadzać w kwietniu lub maju , przy czym nie dajemy dużej doniczki.

 

Rozmnażanie :
Przez sadzonki z wierzchołków pędów sporządzone na wiosnę i ukorzenianie w temp. 24 stopnie w wilgotnej atmosferze. Kroton lubi towarzystwo innych roślin, warto więc włączyć go do kompozycji mieszanych. Dojrzałe osobniki w dobrych warunkach mogą rosnąć latami.

 

Szkodniki:
Dolne liście opadają .Zbyt suche powietrze, za zimno.
Przenieść w wilgotne miejsce i zwiększyć wilgotność powietrza. Zraszaj.
Liście kurczą się i podsychają. Zbyt gorąco i sucho. Przenieś w chłodniejsze. Miejsce i zwiększ wilgotność powietrza.
Brunatne traczkowate owady na spodzie liści i na łodygach. Liście odbarwione.
Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem.
Białe wełniste plamki na liściach i w kątach liści   - wełnowce.
Usuwaj poszczególne plami tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicnym. 


Maranta

Rośliny te należą do ozdobnych o najefektowniejszych liściach, z których każdy wygląda jak ręcznie malowany we wzory charakterystyczne dla odmiany. Znanych jest 14 gatunków pochodzących z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej. Maranta nie potrzebuje zbyt dużo światła, zwłaszcza nie lubi okien południowych i zachodnich. Może stać w miejscu cienistym, choć zimą musi mieć więcej światła. Przy ograniczeniu podlewania może przetrwać w temperaturze 10ºC, choć woli 16ºC. Przy dużej wilgotności powietrza temperatura może wynosić nawet 27-29ºC. Ziemia powinna być przepuszczalna i zawsze wilgotna. Latem należy podlewać 2-3 razy tygodniowo, zimą raz w tygodniu. Wysoka wilgotność powietrza jest podstawą powodzenia w uprawie marant. Należy spryskiwać codziennie latem, a doniczki postawić na podstawce z wodą i kamykami. Zimą spryskiwać 1-2 razy tygodniowo. Najlepsza dla marant jest ziemia torfowa.


Szkodniki:
Liście zawijają się i więdną - zbyt sucho i zimno.
Należy podnieść temperaturę i stopniowo zwiększać podlewanie. Chronić roślinę przed przeciągami
Liście stają się blade - zbyt silne nasłonecznienie.
Należy przestawić roślinę w miejsce lekko zacienione.
Jeśli bladość utrzymuje się, dokarmiaj roślinę raz w tygodniu w okresie wzrostu
Liście marnieją, pajęczynka na spodzie - przędziorek. Zwiększyć wilgotność powietrza. 


Medinilla /Medinilla

Medinilla nie należy do najłatwiejszych w pielęgnacji , ale na pewno jest jedną z bardziej nie zwykłych. W domowych warunkach najlepiej jest uprawiać ją w szklarni lub aranżerii, gdzie można zapewnić potrzebny jej niemal tropikalny poziom wilgotności. Roślina ma intensywnie zielone liście, z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem. Tworzą one kontrastowe tło dla zadziwiających kwiatów. Roślina ta potrzebuje wysokich temperatur przez cały rok. Preferuje półcień gdyż pochodzi z podłoża lasu. Podlewamy obficie odwapnioną wodą, gdyż powierzchnia kompostu zaczyna wysychać. Od listopada do lutego ograniczamy ilość wody. W lecie nawozimy raz na dwa tygodnie standardową odżywką. Młode okazy przesadzamy co roku na wiosnę, starsze co dwa - trzy lata lub wymieniamy wierzchnią warstwę gleby . Zbyt wyrośnięte rośliny przycinamy wiosną, ale nie więcej niż do jednej trzeciej wysokości.

 

Choroby:
Kruche brzegi są efektem najczęstszego błędu w uprawie - zbyt małej wilgotności .
Jej poziom powinien być stale wysoki.
Brak kwitów jest zwykle spowodowany nie zapewnieniem roślinie okresu spoczynku i możliwości samoodnowy. 


Monstera

Do rodzaju Monstera zalicza się ok. 30 gatunków zawsze zielonych roślin tropikalnych z Indii Zachodnich i Ameryki Środkowej. Liście mogą być bardzo duże, do 60 cm średnicy. Są głęboko powcinane i dziurkowane, co stanowi przystosowanie do silnych wiatrów wiejących w jej ojczyźnie. Toleruje cieniste stanowisko, stąd jej popularność jako rośliny pokojowej. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, zwłaszcza latem. Minimalna temperatura zimą wynosi 13ºC, choć przy ograniczeniu podlewania może przetrwać w temperaturze 10ºC. Latem zakwita w temperaturze 24ºC. Nie lubi nadmiaru wody i należy pozwolić ziemi przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. Latem, dopóki jest ciepło, należy podlewać raz w tygodniu, zimą wystarczy co 14 dni.  Jak wszystkie rośliny z dżungli tropikalnej lubi dużo wilgoci. Należy ją zraszać regularnie miękką wodą, wstawić doniczkę do podstawki z kamykami lub do większej doniczki wypełnionej wilgotnym torfem.

 

Choroby:
Czarne plamy na liściach - zbyt zimno, przestawić roślinę w cieplejsze miejsce
Dolne liście żółkną, potem brunatnieją, zwłaszcza zimą - zalanie. Pozwolić ziemi przeschnąć, potem podlewać rzadziej
Liście blade, przypalone, z okrągłymi dziurkami - zbyt silne nasłonecznienie. Przestawić roślinę w miejsce półcieniste
Liście blade - brak pożywki. w okresie wzrostu dokarmiać raz w tygodniu
lLiście blade, z pajęczynką od spodu - przędziorek.
Opryskać derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększyć wilgotność powietrza. 


Nefrolepis wzniesiony

Znanych jest 35 gatunków pochodzących z rejonów tropikalnych. Dobrze udają się w domu, nawet w miejscach gorzej oświetlonych. Potrzebują jednak stale dużej wilgotności powietrza.Toleruje miejsca cieniste. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia latem. Optymalna temperatura zimą to 14-15ºC. Może być o 3ºC niższa, ale wówczas trzeba ograniczyć podlewanie do jednego razu tygodniowo. Odpowiednia temperatura latem wynosi 18-21ºC. Źle znosi temperaturę powyżej 24ºC, chyba że wilgotność powietrza jest wysoka. Najlepiej zraszać codziennie wodą bez wapnia, choć nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli mieszka się w rejonie gdzie woda jest twarda. Roślinę w doniczce można ustawić w podstawce z wodą z kamykami, ale jeśli rośnie w wiszącym koszyku, to zraszanie jest konieczne. Odpowiednia jest ziemia torfowa.

 

Szkodniki:
Liście stają się kruche i opadają - ziemia przesuszona i/lub powietrze zbyt suche. Należy wstawić doniczkę do pojemnika z wodą, a następnie do większej doniczki z wilgotnym torfem. Zraszać codziennie. Jeśli liście nie odżyją, ściąć je na wysokość 5cm i uparcie zraszać codziennie, aż zaczną wyrastać młode liście.
Liście schną, choć roślina nie jest zasuszona - mogły zostać spryskane środkiem do nabłyszczania.
Należy je ściąć i sprawdzić czy roślina nie stoi w przeciągu i w pobliżu urządzeń gazowych
Roślina jest blado zielona i nie wypuszcza nowych liści - potrzebuje przesadzenia lub dokarmiania 


Nolina / Beucarnea recurvata

Jest to roślina, która bardzo dobrze znosi warunki panujące w mieszkaniu. Rośnie na meksykańskich, suchych płaskowyżach. Zapobiegliwie gromadzi wodę w silnie zgrubiałym pniu, by spokojnie przetrwać długie okresy bez kropli deszczu. Bardzo lubi słońce, dlatego źle rośnie w ciemnym miejscu. Szczególnie ważne jest dobre oświetlenie zimą - w krótkie i pochmurne dni. Jeżeli jest to możliwe stosujemy sztuczne doświetlanie. Najlepsza jest temperatura pokojowa. Nocą powinna być o kilka stopni niższa, co zapewni zdrowy wzrost liści. Zimą optymalne warunki to 3-5ºC. Wiosną i latem podlewamy rzadko, ale obficie, tak by ziemia w doniczce dobrze nasiąkła wodą. Z kolejnym podlewaniem czekamy, aż ziemia lekko przeschnie. Zwiększamy wilgotność powietrza, aby liście nie zaschły na końcach. Zimą podlewanie bardzo ograniczamy. Nolina musi przede wszystkim mieć przepuszczalne podłoże. Najlepsza jest mieszanina ziemi ogrodowej z gruboziarnistym piaskiem i drobnym żwirkiem. W podłożu nie może być dużo torfu. Na dno kładziemy grubą warstwę drenażu.

 

Szkodniki:
Liście stają się coraz mniejsze - zbyt ciasna doniczka. Roślinę należy przesadzić do doniczki większej o jeden numer
Liście stają się coraz słabsze, bledną i łatwo się przeginają - za mało światła, zbyt wysoka temperatura i za dużo wody. Zmieniamy stanowisko na bardziej odpowiednie, zimą ograniczamy podlewanie
Końce liści zasychają - zbyt suche powietrze, należy zwiększyć jego wilgotność
Na liściach pojawiają się brunatne, suche tarczki, liście żółkną - misecznik tarcznik. Usuwamy je patyczkiem, miejsce żerowania szkodników przemywamy spirytusem i opłukujemy wodą. Zabieg powtarzamy, aż do usunięcia szkodników
na liściach pojawia się lepki, czarny nalot - grzyby sadzakowate. liście zmywamy letnią wodą z płynem do mycia naczyń, dobrze spłukujemy. Zabieg wykonujemy ostrożnie, gdyż liście mają ostre brzegi. 
 


Oplątwa/ Tillandsia sp.

Oplątwa jest jednym z wielu kwiatów bez-korzeniowych które można kupić w dobrych sklepach ogrodniczych. Rośliny "owietrzne"należą do rodziny ananasowatych. Zostały one tak nazwane , ponieważ żyją bez ziemi, przy niewielkiej ilości wody. Tę zaletę wykorzystuje się w hodowli domowej. Zimą oraz wczesną wiosną pojawia się różowo- fioletowy kwiatostan , składający się z różowych liści . Po przekwitnięciu roślina macierzysta zaczyna stopniowo obumierać, a jej miejsce zajmują odrosty. Oplątwe należy ustawiać w miejscu , gdzie dociera do niej jasne słońce słoneczne. Podlewamy codziennie, zraszając lub zanurzając oplątwe w odwapnionej wodzie. Przy niskich temperaturach ograniczamy zraszanie Rośliny te tolerują suche powietrze . Należy je jednak podlewać i zapewnić liściom odpowiednia dawkę wilgoci. Nawozimy w okresie wzrostu latem. az na miesiąc dajemy wody nisko-potasowej .Roślin tych nie przesadzamy. Oplątwy kupujemy przyczepione do muszli lub kawałka drewna.

 

Szkodniki:
Czerwce i wełnowce to główne szkodniki , atakujące oplątwę
Podlewanie  - nie wolno podlewać oplątwy,  jeśli jest jeszcze mokra
Wodę należy podawać dopiero wtedy , gdy wyschnie cała roślina (także korzenie i podpórka) 


Paproć / Nephrolepis

Znanych jest 35 gatunków pochodzących z rejonów tropikalnych. Dobrze udają się w domu, nawet w miejscach gorzej oświetlonych. Potrzebują jednak stale dużej wilgotności powietrza. Toleruje miejsca cieniste. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia latem. Optymalna temperatura zimą to 14-15ºC. Może być o 3ºC niższa, ale wówczas trzeba ograniczyć podlewanie do jednego razu tygodniowo. Odpowiednia temperatura latem wynosi 18-21ºC. Źle znosi temperaturę powyżej 24ºC, chyba że wilgotność powietrza jest wysoka. Najlepiej zraszać codziennie wodą bez wapnia, choć nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli mieszka się w rejonie gdzie woda jest twarda. Roślinę w doniczce można ustawić w podstawce z wodą z kamykami, ale jeśli rośnie w wiszącym koszyku, to zraszanie jest konieczne. Odpowiednia jest ziemia torfowa.

 

Szkodniki:
Liście stają się kruche i opadają - ziemia przesuszona i/lub powietrze zbyt suche. Należy wstawić doniczkę do pojemnika z wodą, a następnie do większej doniczki z wilgotnym torfem, Zraszać codziennie. Jeśli liście nie odżyją, ściąć je na wysokość 5cm i uparcie zraszać codziennie, aż zaczną wyrastać młode liście.
Liście schną, choć roślina nie jest zasuszona - mogły zostać spryskane środkiem do nabłyszczania.
Należy je ściąć i sprawdzić czy roślina nie stoi w przeciągu i w pobliżu urządzeń gazowych
Roślina jest blado zielona i nie wypuszcza nowych liści - potrzebuje przesadzenia lub dokarmiania


Platycerium / Platycerium bifurcatum

Znanych jest 7 gatunków tego rodzaju, pochodzących z południowo-wschodniej Azji lub Australii. Uprawiane są tylko dwa gatunki będące epifitami i dobrze rosnące w warunkach mieszkaniowych. Do tych gatunków zaliczamy: Platycerium alcicorne oraz Platycerium grande. Roślina ta lubi dużo światła i słońca. Toleruje częściowe zacienienie. Minimalna temperatura zimą wynosi 15-18oC. Latem potrzebuje temperatury 18-21ºC, max 24ºC. Między kolejnymi podlewaniami należy pozwolić ziemi przeschnąć. Latem należy podlewać co 7 dni, zimą co 10 dni. Najlepszą metodą jest zanurzenie całej doniczki na 15 minut w pojemniku z wodą, potem odstawienie jej na zwykłe miejsce. Korzystne jest spryskiwanie całej rośliny 1-2 razy w tygodniu. Najlepszym podłożem dla rośliny w doniczce lub koszyku jest ziemia torfowa, na kawałku kory lub pnia sadzi się roślinę w mieszankę ziemi torfowej z rozdrobnionym mchem.

 

Szkodniki:
Liście wiotczeją - roślina ma zbyt sucho. Należy zanurzyć całą doniczkę w wodzie, potem nawadniać częściej
zielone liście gniją i opadają - zbyt mokro i/lub zbyt zimno. Nawadniać rzadziej i zapewnić roślinie cieplejsze miejsce
brązowe tarczki na liściach - tarczniki. Należy usunąć je pojedynczo tamponem zwilżonym w denaturacie. Nie opryskiwać żadnym insektycydem. 
 


Psianka Pieprzowa/ SOLANUM

Solanum - Psianka Pieprzowa jest obszernym rodzajem , liczącym ponad 900 gatunków. Tylko dwa gatunki uprawia się jako rośliny pokojowe. Roślina ta dość dobrze znosi warunki domowe , ale wymaga dużej wilgotności powietrza, trzeba więc regularnie ja zraszać. Kupuj rośliny o ładnej zieleni i właśnie zaczynających się przebarwiać owocach na żółto i pomarańczowo. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu, lecz główną ozdobą są jagody , które zaczynają się przebarwiać w październiku. Potrzebuje dużo światła aby przetrwać w warunkach domowych , trzeba ją spryskiwać codziennie miękką wodą.

 

Choroby:
Małe pędy pokryte szarym nalotem. Szara pleśń.
Postaw w cieplejsze i przewiewniejsze miejsce. Opryskaj insektycydem.
Żółte, koncentryczne plamy na liściach. Choroba wirusowa , nieuleczalna. Zniszcz roślinę.
Liście żółknące, z pajęczynką od spodu. Przędziorek. Czerwony pajączek Opryskaj derris lub insektycydem. 
 


Scindapsus / Scindapsus aureus

Znanych jest ok. 20 gatunków; wszystkie są pnączami wspinającymi się za pomocą korzeni powietrznych, które szybko przyczepiają się do podpory. Choć toleruje miejsca cieniste, to jednak w dobrym oświetleniu przebarwienia liści są bardziej kontrastowe i atrakcyjne. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia w upalne południe altem. Aby roślina zdrowo przetrwała zimę, potrzebuje 13ºC. Latem 18-21ºC, max 24ºC.  Nie lubi nadmiaru wody. Należy pozwolić ziemi przeschnąć przed kolejnym podlewaniem latem 4-5 dni, zimą 7-8 dni. Przedtem trzeba sprawdzić, czy ziemia przeschła. Latem spryskiwać liście letnią wodą 2-3 razy w tygodniu. Zimą przecierać je wilgotną szmatką co 14 dni.
Najlepszym podłożem jest ziemia liniasta.

 

Szkodniki:
Liście blade - zbyt silne nasłonecznienie, przestawić roślinę w miejsce półcienia  brązowe plamy i czarne brzegi liści - zbyt zimno lub zbyt mokro. Przestawić w cieplejsze miejsce i ograniczyć podlewanie
Liście zielenieją - zbyt mało światła, przestawić roślinę w jaśniejsze miejsce
Liście żółkną od spodu - przędziorek. Zwiększyć wilgotność powietrza, opryskać derris, malationem lub insektycydem systemicznym. 
 


Scindaptus / SCINDAPTUS

Najpopularniejszy gatunek uprawiany w mieszkaniach, pochodzący z Wysp Salomona. Sercowate liście są większe u roślin starszych , niekiedy nawet osiągają dwukrotną wielkość liści roślin młodocianych. Są one ładnie nakrapiane. Roślina ta nie lubi nadmiaru wody. Kupując Scindaptus wybieraj okazały o ładnie nakrapianych liściach, gęsto rozmie-szczonych na pędach, o zwartym pokroju. Roślina ta choć toleruje miejsca cieniste, to jednak w dobrym oświetleniu przebarwienia liści są bardziej kontrastowe i atrakcyjniejsze. Aby roślina dobrze przetrwała zimę potrzebuje 13ºC. Nie lubi nadmiaru wody. Pozwól ziemi przeschnąć przed kolejnym podlewaniem Latem spryskuj liście letnią wodą Chroń roślinę przed przeciągami. Scindaptus dobrze rośnie w dużych pojemnikach z innymi roślinami , pod warunkiem zapewnienia dobrego drenażu.

 

Choroby:
Liście blade. Zbyt silne nasłonecznienie. Przestaw roślinę w miejsce półcieniste.
Brązowe plamy i czarne brzegi liści. Zbyt zimno lub zbyt mokro, przestaw w cieplejsze miejsce.
Liście żółkną, pajęczynka od spodu. Przędziorek - czerwony pajączek.
Opryskaj derris, malationem lum Insektycydem. Zwiększ wilgotność powietrza. 
 


Skrzydłokwiat / Spathyphillum walisii

Jest jedną z niewielu roślin pokojowych o pięknych liściach i równocześnie bardzo dekoracyjnych, delikatnych kwiatostanach, pojawiających się przez całe lato. Liczy 27 gatunków pochodzących głównie z tropikalnych rejonów Ameryki. Zimą powinna stać w możliwie najjaśniejszym miejscu. Latem w miejscu półcienistym, osłoniętym przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Zimą odpowiednia jest temperatura 16-18ºC, choć na krótko może spaść do 13ºC. Latem powinna wynosić 18-21ºC, max 27ºC, ale pod warunkiem zapewnienia wysokiej wilgotności powietrza.  Potrzebuje dużo wilgoci przez cały rok. Latem podlewać 2-3 razy w tygodniu. Dobrze rośnie w uprawie hydroponicznej. Wysoka wilgotność powietrza przez cały rok korzystnie wpływa na roślinę. Spryskiwać ją, wstawić doniczkę do podstawki z wodą i kamykami lub do większego pojemnika z wilgotnym torfem.  Skrzydłokwiat potrzebuje najzasobniejszej ziemi gliniastej z dodatkiem torfu.

 

Szkodniki:
Liście zwisają - roślina zasuszona, zanurzyć doniczkę w wodzie, następnie podlewać częściej
Brak kwitnienia - wymaga dokarmiania, należy sprawdzić korzeni, czy nie trzeba rośliny przesadzić, zwiększyć wilgotność. Bardzo duża roślina może wymagać podziału
Liście żółkną - zbyt silne nasłonecznienie, należy przestawić roślinę w miejsce półcieniste
Liście żółte z pajęczynką od spodu - przędziorek.
Opryskać derris, malationem lub insektycydem systemicznym, zwiększyć wilgotność powietrza
Liście zniekształcone i lepkie z zielonymi owadami - mszyce. Opryskać pyretrum lub insektycydem systemicznym 
 


Stefanotis / Stephanotis

Nie jest to najłatwiejsza roślina do uprawy w mieszkaniu, gdyż potrzebuje bardzo dobrego oświetlenia. Naprawdę dobrze rośnie w aranżerii lub szklarni Główną ozdobą tej rośliny są silnie pachnące kwiaty, używane przez panny młode do bukietów. Roślina kwitnie przez całe lato , choć szczyt kwitnienia wypada w maju lub czerwcu. Latem podlewamy 2-3 razy w ciągu tygodnia, zimą raz w tygodniu. Młodą roślinę należy przesadzać każdej wiosny. Gdy roślina jest duża i zbyt trudno ją przesadzić , wymienia się górną warstwę ziemi. To silne pnącze najlepiej rośnie samotnie.

 

Choroby:
Pąki kwiatowe opadają. Spowodowane przestawieniem lub obracaniem rośliny. Nie zmieniaj jej miejsca.
Liście żółkną. Zbyt ciemno, przestaw roślinę w jaśniejsze miejsce.
Białe, wełniste punkty na łodygach i liściach. Wełnowiec.
Zapobiegawczo opryskuj raz w miesiącu malationem.
Tarczniki i wełnowce można też usunąć pojedynczo tamponem nasączonym denaturatem.
 


Szeflera / Schefflera actinophylla

Roślina ta pochodząca z Australii i Nowej Zelandii jest doskonałą rośliną pokojową, która toleruje słabe oświetlenie i chłód, a w dobrych warunkach może stać się najpiękniejszym okazem wśród roślin domowych. Jak większość roślin lubi miejsca dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio nasłonecznione latem. Może jednak całkiem dobrze rosnąć nawet w cienistym kącie. Zimą potrzebuje umiarkowanej temperatury, nie niższej niż 12ºC i nie wyższej niż 18ºC. Latem odpowiednia jest temperatura pokojowa, można też wystawiać roślinę na zewnątrz. Max temperatura latem wynosi 21ºC. Latem należy podlewać dość obficie, 2-3 razy w tygodniu, zimą raz w tygodniu. Najlepszym podłożem jest ziemia gliniasta.

 

Choroby:
Roślina wyciągnięta, z dużymi odstępami między liśćmi- zbyt gorąco.
Przestawić roślinę w chłodniejsze i jaśniejsze miejsce
Brązowe tarczki na łodygach, ogonkach liściowych i od spodu liści - Tarczniki.
Usuwać je pojedynczo tamponem zmoczonym w denaturacie lub opryskać insektycydem systemicznym
Białe, wełniaste punkty na liściach - wełnowce. Usuwać je pojedynczo tamponem zmoczonym w denaturacie lub opryskać malationem albo insektycydem systemicznym
Liście bledną i żółkną - wymaga dokarmiania
Liście żółtawe, z pajęczynką od spodu - przędziorek. Opryskać derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększyć wilgotność powietrza
Liście tylko z kilkoma listkami - są to liście młodociane, normalne dla młodej rośliny
Liście zwinięte, lepkie, z zielonymi owadami - mszyce. Opryskać pyretrum lub insektycydem systemicznym.
 


Yukka / Yucca elephantippes

Znanych jest 30-40 gatunków rodzaju Yucca, rosnących w Ameryce Południowej. Wiele z nich można uprawiać w rejonach o klimacie umiarkowanym, a niektóre znoszą nawet mrozy. Yucca potrzebuje dużo światła. Latem lubi stać na zewnątrz, gdzie może być piękną ozdobą słonecznego tarasu. Zimą potrzebuje chłodu, najlepiej się czuje w temperaturze 7-12ºC. Latem może stać w normalnej temperaturze pokojowej lub w słonecznym miejscu na dworze. Latem należy podlewać ją obficie, 2-3 razy w tygodniu, zimą co 10 dni. Latem należy spryskiwać raz na tydzień, zwłaszcza jeśli Yucca pozostaje w mieszkaniu. Najlepszym podłożem jest ziemia gliniasta.

 

Choroby:
Liście żółkną, najpierw dolne - zbyt ciemno. Usunąć żółte liście i przestawić roślinę w jaśniejsze miejsce
Szary nalot grzybni na liściach - szara pleśń, choroba grzybowa. Opylić chore części siarką. Zwiększyć przepływ powietrza
Brązowe tarczki od spodu liści - tarczniki. Należy usuwać je pojedynczo tamponem namoczonym w denaturacie lub opryskać insektycydem systemicznym.
 


Żyworódka / Kalanchoe


W sprzyjających warunkach roślina osiąga wysokość 1m a nawet więcej Rośnie szybko , pojedynczy pęd szybko się wydłuża , ale nie rozgałęzia. Kwitnie tylko zimą kiedy dzień jest krótki. Na długich pędach kwiatostanowych rozwijają się pastelowe kwiaty. Żyworódka lubi światło silne, ale rozproszone. bezpośrednie słońce powoduje, że liście brzydko się przebarwiają i marszczą. Roślina nie lubi nadmiaru wody , gdyż korzenie łatwo gniją. Roślina dobrze rośnie w każdej żyznej próchnicznej ziemi zmieszanej z gruboziarnistym piaskiem. Roślinę przesadzamy wtedy , gdy korzenie zaczną wyrastać z otworu odpływowego. Doskonale nadaje się do miniogrodów i kompozycji.

 

Co robimy gdy:
Liście tracą jędrność i smętnie zwisają. Ograniczamy podlewanie, a gdy ziemia przeschnie przesadzamy roślinę.
W kątach liści zauważamy białe kłębuszki waty(wełnowiec). Odcinamy wierzchołek lub zbieramy kilka rozmnóżek które sadzonkujemy, a resztę zaatakowanej rośliny niszczymy razem ze szkodnikiem.